O Liliach

Lilie to stosunkowo nowe rośliny w Polsce. Znane i dostępne w naszym kraju stały się dopiero w latach osiemdziesiątych. Lilie stanowią grupę roślin występujących w różnych strefach klimatycznych. Dzielą się na kilka grup ogrodniczych o różnym pochodzeniu i różnych wymaganiach.

Uprawiane w gospodarstwie lilie należą głównie do lilii azjatyckich. Są to lilie najlepiej przystosowane do naszego klimatu - nie wymarzają w zimie (nie wymagają też przykrycia na zimę), wystarczają im przeciętne warunki glebowe i wodne. Rzadko w ogródkach są niszczone przez choroby lub szkodniki. Dobrze prezentują się między krzewami i na rabatach kwiatowych. Wyższe odmiany mogą być cięte do wazonów ("stoją" w nich do dwóch tygodni - do przekwitnięcia ostatnich kwiatów w kwiatostanach). Nie wymagają wykopywania jesienią; co 2 - 3 lata może zaistnieć jedynie potrzeba ich rozsadzenia gdy się zbytnio rozmnożą.

Pielęgnacja lilii nie jest skomplikowana i czasochłonna. Zagrożeniem dla lilii są nornice. Cebule należy sadzić poza zastoiskami wodnymi, trzeba obrywać przekwitające kwiaty, jeśli zaś ścinane są łodygi, to nigdy tuż nad ziemią. Poszczególne odmiany różnią się terminem kwitnienia, kolorem kwiatów, ułożeniem kwiatów w kwiatostanie oraz wysokością pędu. Cebule mogą być sadzone w ogrodzie od jesieni do późnej wiosny.

W ramach hodowli nowych odmian selektywnie mnożone sa też mieszańce innych grup lilii (OT, T, hA,OA).Specjalistyczne gospodarstwo ogrodnicze, ANDRZEJ HAJDYS
ul. Nad Torem 10, 95-010 Swędów
Tel:(42) 719-91-17, Kom: 603 67-33-73
lilie@lilie.com.pl